Úterý, 10 ledna, 2023
aktuálně

OPEC+ bude pokračovat v původním programu postupného zvyšování těžby

Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další producenti v čele s Ruskem, kteří spolu tvoří seskupení OPEC+, se ve čtvrtek dohodli na pokračování dosavadního programu postupného zvyšování těžby. To znamená o 400.000 barelů denně (1 barel = 159 litrů) každý měsíc. Nevyslyšely tak výzvy USA, aby produkci zvýšily výrazněji.

Americký prezident Joe Biden vyzval největší producenty ropy, aby těžbu zvyšovali rychlejším tempem, než se původně dohodli. To by umožnilo rychlejší pokles cen komodity, které by tak nebrzdily zotavování ekonomiky. Saúdská Arábie to však odmítla a zdroje z OPEC+ uvedly, že Spojené státy mají možnost zvýšit vlastní produkci, mají-li zájem na tom, aby se světová ekonomika zotavovala výrazněji.

Po skončení jednání OPEC+ ruský ministr energetiky Alexander Novak na tiskové konferenci uvedl, že původní dohoda hovořila o zvyšování produkce o 400.000 barelů denně každý měsíc a seskupení bude v tomto tempu pokračovat iv závěru letošního roku a na začátku příštího. Na otázku, proč OPEC+ nechce zvyšovat těžbu výrazněji, navzdory stížnostem ze strany velkých spotřebitelů komodity jako USA, Indie a Japonsko, Novak odpověděl, že cílem OPEC a jeho spojenců je udržení rovnováhy na trhu, přičemž musí mít na zřeteli i případné změny na straně poptávky .

„V říjnu jsme zaznamenali určité náznaky oslabení poptávky po ropě v Evropské unii. Globální poptávka je stále pod tlakem delta varianty nového koronaviru,“ dodal Novak.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články