Středa, 11 ledna, 2023
aktuálně

Jediný zachovaný exemplář jednokorunové bankovky jde do dražby

Nejvzácnější slovenská státovka bude nabídnuta zájemcům na aukci 19. listopadu. Jde o platidlo v hodnotě 1 Koruna slovenská z roku 1945, tedy z období samostatného Slovenského státu, která však nikdy nebyla v oběhu a na světě existuje jen tento jediný kus. Jedná se tak o jednu z nejvzácnějších bankovek 20. století na území bývalého Československa. Internetová aukce nabídne sběratelům i široké veřejnosti jedinečnou příležitost pořídit si tuto výjimečnou slovenskou korunu.
Slovenská korunová státovka se skládá z pěti různých částí. Původní majitel, tehdejší zaměstnanec tiskárny Neografie neměl přístup k celým exemplářům, ale zúčastnil se přepravy rozřezaných kusů. Při této příležitosti vynesl pět částí, ze kterých si bankovku poskládal na památku. Následně se jednokoruna dostala do sbírky významného bratislavského sběratele, který ji vlastnil od roku 1980. Toto platidlo se nikdy nedostalo do oběhu. Než skončila válka a ceny začaly růst, papírová verze ztratila svůj význam. V té době již existovala papírová pětikoruna, což byla nejnižší dostačující nominální hodnota a koruna již existovala i ve formě mince.

„Vyvolávací cena je necelých 4 tisíce EUR, ale vzhledem k tomu, že jde o jediný známý kus, odhaduji, že se jeho cena může snadno vyšplhat i nad 40 tisíc EUR,“ říká Aleš Kohout, spolumajitel aukční společnosti Bankovky.com sro, která tento vzácný exemplář draží pro svého klienta. Minulý rok společnost vydražila pět tisícikorunu z roku 1919 za téměř 574 tisíc EUR, což potvrzuje rostoucí zájem o investování do papírových platidel.

Rok vydání není na státovce uveden, avšak odhaduje se na rok 1945. Její tisk a rovněž i skartaci zajistila tiskárna Neografie v Turčianském Svatém Martině.

Jediný zachovaný exemplář slovenské jednokorunové bankovky jde do dražby

Slovenská koruna má rozměry 110 x 59 mm a převládající barva lícní strany je černofialová. V levé polovině je hlava muže v kroji z profilu a na ní velká číslice „1“. Ve zbývající části je nápis Slovenská republika a jedna koruna slovenská, napsaná jednoduchým hůlkovým písmem. Rusínská číslovka je napsána cyrilikou a nechybí ani německý a maďarský název číslovky. Na rubové straně převládá oranžová barva. V pravé a levé polovině jsou velké číslice jeden, uprostřed je státní znak a ve vodorovném pásu je název jedna koruna slovenská.

Jediný zachovaný exemplář slovenské jednokorunové bankovky jde do dražby

Na listopadové aukci, která se zaměřuje na papírová platidla obíhající na historickém území Čech, Moravy a Slovenska od roku 1762 až po současnost, bude mezi další zajímavé položky patřit například série Guldenů (Zlatek) z roku 1800, kdy se poprvé draží všechny nominály . Aukce má celkem více než 900 položek. Vyvolávací cena všech dražených položek přesahuje 2,5 milionu Kč.

Aukce se uskuteční 19. listopadu 2021 na platformě LiveBid.cz. Organizátor aukce, aukční společnost Bankovky.com, upřednostnil internetovou aukci. „V minulosti se nám tato možnost osvědčila například při zmíněné aukci pětitisícové československé bankovky, díky které jsme oslovili nejen sběratele, ale i investory a další zájemce,“ vysvětluje Aleš Kohout, který se specializuje na oblast notafilie, což je sběratelský obor zabývající se sbíráním a studiem bankovek, papírových peněz a platidel.

Jde tak o zcela jedinečnou příležitost nejen pro sběratele, ale také pro širokou veřejnost nebo investory, kteří se mohou pokusit získat svůj první cenný kus. Někteří mohou ocenit i schopnost sběratelských předmětů udržet si hodnotu se stabilním potenciálem růstu, jako je tomu v případě drahých kovů nebo kamenů.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články