Pondělí, 9 ledna, 2023
aktuálně

Odstávky elektřiny jsou nezbytné, poruchy by měly mnohem tvrdší dopad

Plánovaná rekonstrukce elektrického vedení v obci Horná Breznica v Púchovském okrese vyvolala mezi místními obyvateli vlnu nespokojenosti. Překážejí jim plánované odstávky elektřiny související s pracemi, které zasáhnou i sousední obec Zubák. Informoval o tom mluvčí Středoslovenské distribuční (SSD) Miroslav Gejdoš.

„Během loňského lockdownu zrušila Středoslovenská distribuční (SSD) většinu plánovaných akcií spojených s odstávkami. Obyvatelům to pomohlo za mimořádné situace, ale rekonstrukce a výstavba nových elektrických vedení se dostaly do skluzu. Teď to dobíhá odběratele i distributora,“ uvedl Gejdoš.

Jak informoval projektový manažer SSD Michal Zajaček, omezení v listopadu budou 11 dní a pocítí je asi 600 odběrných míst. První odstávku (3.11.) už mají za sebou, další přijdou v termínech 9.11. – 12.11., 15.11., 16.11., 18.11., 19.11. a 22.11. – 23.11. vždy v čase přibližně od 7:30 do 18:00. Energetici avizují, že udělají v rámci možností vše pro to, aby odstávky zkrátily.

\“Bude to záviset na počasí, schůdnosti terénu a plynulosti montážních prací dodavatelské společnosti,\“ vysvětlil Zajaček s tím, že práce nelze provést pod napětím a neexistuje technické řešení, které by umožnilo obce zásobovat z jiné větve distribuční soustavy.

Rekonstrukci čeká úsek vzdušného vedení vysokého napětí v délce zhruba tři a půl kilometru. Práce zahrnují demontáž padesáti sloupů, výstavbu nových v původní trase, výměnu vodičů a rekonstrukci trafostanice. Rozpočet přesahuje částku 115.000 eur.

„Vedení pochází ještě z roku 1958, čemuž odpovídá i jeho stav. Množství sloupů je dřevěných. Pokud je včas nevyměníme za betonové, mohou ohrozit nejen distribuci elektřiny, ale i obyvatele a majetek v jejich blízkosti,“ konstatoval Zajaček.

Omezení jsou však podle něj nezbytná, aby nedošlo v blízké budoucnosti k mnohem vážnějším zásahům do pohodlí obyvatel. V případě poruchy a při rozsáhlejším poškození vedení by mohly stovky domácností zůstat bez proudu i několik dní nepřetržitě.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články