Výdaje japonských domácností iv září klesly, protože spotřebitelé nadále méně utráceli pro omezení spojená s pandemií onemocnění COVID-19. To je další z ukazatelů, který signalizuje, že výkon třetí největší světové ekonomiky se ve 3. čtvrtletí snížil. Ale objevily se už i náznaky zlepšení ke konci roku.
Podle údajů, které v pátek zveřejnila vláda v Tokiu, spotřebitelské výdaje v září meziročně klesly o 1,9 %. Tempo jejich poklesu se však zmírnilo ze srpnových 3 % a bylo také menší než 3,9 %, kteří očekávali analytici.
Tyto údaje naznačují, že Japonsko potřebuje podpořit domácí spotřebu, protože globální krize v dodavatelských řetězcích tvrdě zasahuje ekonomiky závislé na exportu.
V meziměsíčním srovnání a po úpravě o sezónní vlivy výdaje japonských domácností v září vzrostly, poprvé za pět měsíců, a to až o 5 %. I tento výsledek překonal odhady ekonomů, kteří předpovídali jejich zvýšení o 2,8 %.
Počet nových případů nákazy novým koronavirem se v září snížil poté, co v srpnu dosáhl rekordní úrovně. Vláda koncem září zrušila některá omezení, ale kratší otevírací hodiny restaurací a limity na velké akce zůstaly v Tokiu a dalších hustě obydlených městech v platnosti až do konce října.
Mnozí analytici proto očekávají, že japonská ekonomika ve 3. čtvrtletí klesla. Průměrný odhad počítá se snížením hrubého domácího produktu (HDP) za červenec až září meziročně o 0,8 %.